Cechą charakterystyczną naszego wspólnotowego życia jest duch rodzinny przejawiający się w takich dziedzinach jak:
Jesteśmy wspólnotą wielopokoleniową. Najmłodsze z nas są zwykle jeszcze nastolatkami, zaś najstarsze w bardzo sędziwym wieku, tak, jak w prawdziwie dużej rodzinie.
Mieszkamy w domach liczących od 3 do 50 sióstr. Jest nas około 160, więc znamy swoje imiona, które się w Zgromadzeniu nie powtarzają (siostry otrzymują nowe imię zakonne lub czasami pozostają przy imieniu nadanym na Chrzcie św.), wiemy, gdzie dana siostra pracuje, w którym domu zakonnym przebywa. Utrzymujemy między domami kontakt listowny. Dużą popularnością cieszą się tzw. "listy kolejne" informujące o działalności i wydarzeniach, które miały miejsce w poszczególnych domach zakonnych. Znamy rodziny naszych sióstr, które często nas odwiedzają. A ponieważ priorytetem naszych działań jest praca wychowawcza - znamy także po imieniu dzieci i młodzież, która uczy się w naszych szkołach oraz ich rodziców. Pamiętamy i utrzymujemy kontakty z dawnymi wychowankami, które gromadzą się w naszych domach na spotkaniach klasowych czy też ogólnych, dorocznych rekolekcjach bądź zjazdach.
W chwili składania profesji wieczystej siostra słyszy wypowiadane przez przełożoną generalną słowa: "Odtąd, siostro, wszystko nam będzie wspólne." Radości, problemy, zadania - są wspólne, są troską i udziałem każdej z nas.
W domach, gdzie znajdują się grobowce sióstr, rzeczą naturalną jest częste, bądź codzienne ich nawiedzanie w grupie czy indywidualnie i modlitwa za zmarłe siostry. Jesteśmy wdzięczne Bogu za naszą bł. Założycielkę, błogosławione męczennice i całe grono sióstr, które zostawiły nam niepokalański charyzmat.