Wielkanocny List Matki Wawrzyny do Wychowanek

Opublikowano: sobota, 11 kwiecień 2020 s. Katarzyna

wielkanocNS2

Szymanów, Wielkanoc 2020 r.


Wszystkie Nasze Kochane Dzieci!


    Nawet nie wiem, jak zacząć tegoroczne życzenia, bo od kilku tygodni cały nasz świat, a przynajmniej jego lwia część stanęła na głowie. Przypominam sobie, zapewne znaną niektórym z Was, s. Augustynę. Wstąpiła do Zgromadzenia po wojnie, mając za sobą doświadczenia straty męża, porucznika Dywizjonu 303, śmierci córeczki i walk powstańczych. Kiedy byłam w nowicjacie, s. Augustyna sprawowała funkcję przełożonej domu we Wrzosowie i szybko wzbudziła moją niezwykłą sympatię.

Charakteryzowała się umiejętnością zwięzłego i wyjątkowo trafnego podsumowania każdej sytuacji, a wiele z jej wypowiedzi pamiętam do dziś. Zawsze przy śniadaniu przekazywała różne wiadomości z kraju i ze świata, opierając się przy tym oburącz o laskę i kołysząc raz do przodu, raz do tyłu.

Któregoś dnia w czasie takiego serwisu informacyjnego dorzuciła ogłoszenia dotyczące naszego domu i rekolekcji, na które miało przyjechać ponad 130 dziewcząt (lata osiemdziesiąte!). Siostry szybko wątek podjęły wyrażając swoje nieprawdopodobne zdziwienie:
- Ale gdzie się one zmieszczą?! To nie z tej ziemi!
s. Augustyna ze swoim charakterystycznym przydechem szybko odpowiedziała:
- Proszę sióstr! Tylko proszę nie mówić, że to jest nie z tej ziemi, bo myśmy na tej ziemi jeszcze wszystkiego nie widziały!
I właśnie czekają nas wielkanocne święta nie z tej ziemi, nie z naszej ziemi którą znamy. I Wielki Post też stał się czasem nie z tej ziemi.
A jednak Jezus Zmartwychwstał! Prawdziwie zmartwychwstał! To się dokonało i jest najgłębszą prawdą świątecznego czasu. Bóg nas ukochał i nie zostawił samym sobie, ale pierwszy wyszedł z inicjatywą odkupienia zagubionego człowieka. Bóg o nas pamięta!
Całym sercem w imieniu wszystkich sióstr z naszych domów przekształconych w niemal klauzurowe klasztory, przesyłam Wam wszystkim najcieplejszą pamięć o zapachu szymanowskich fiołków i najlepsze życzenia.
Niech głębokie przeświadczenie o tym, że Bóg o nas pamięta i trzyma nas silnymi rękoma, przyniesie ukojenie w niepokojach i stanie się fundamentem bezpieczeństwa teraz i w przyszłości. Zmartwychwstały Jezus przyszedł do swoich uczniów pomimo zamkniętych drzwi i przywitał słowami: „Pokój Wam!” Życzę tej obfitości pokoju i jego owoców. Życzę nadziei i miłości.
Codziennie o Was pamiętamy, modlimy się za Was i Wasze Rodziny. Dziękujemy Wam za wiele oznak troski i dobroci. Ten trudny czas pokazuje, jak wszystko jest darem, który łatwo możemy stracić. Tym bardziej doceniamy to i z wdzięcznością przechowujemy w sercach pamięć o Was.
W Uroczystość Zwiastowania Pańskiego 25 marca w łączności z Fatimą oddałyśmy Matce Bożej całe nasze Zgromadzenie i Was także. Chociaż nie prowadzimy transmisji naszych nabożeństw, bo nie mamy takiej technicznej możliwości, to duchowo jesteście z nami, zwłaszcza w tym okresie, gdy dostęp do Eucharystii jest ogromnie utrudniony. Będziecie z nami w czasie całego Triduum Paschalnego, nieco innego niż zwykle. I w wielkanocny poranek.
Całą naszą troskę o Was, o Wasze rodziny, o Wasze zdrowie, o Waszą przyszłość zamieniamy każdego dnia na serdeczną modlitwę. Niech jej ciepło ogrzeje zwłaszcza te z Was, które boleśnie odczuwają samotność, chorobę, tęsknotę, niepokój o przyszłość. Niech Was dotknie światło zwycięstwa Zmartwychwstałego.
W imieniu wszystkich Sióstr przytulam Was serdecznie

                                           m. Wawrzyna od Ducha Świętego