Budujemy przedszkole w Dursztynie!

Dursztyn to niewielka wieś, przepięknie położona na Polskim Spiszu, jeden z najbardziej urokliwych zakątków naszych gór. Jednak nie jest to jego jedyne bogactwo – na każdym rogu otaczają nas tuziny dziecięcych uśmiechów, spojrzeń pełnych marzeń i nadziei oraz otwartych i pełnych ufności serc.

Nasze Zgromadzenie Sióstr Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny zgodnie z kontynuowaną od lat tradycją Pani ze Skałki chce zapewnić tym najmłodszym członkom okolicznych rodzin wsparcie, opiekę i równy start w przyszłość. Każdego dnia katechizujemy i prowadzimy dla dzieci małą ochronkę, w której obecnie przebywa 22 dzieci w wieku od 3 do 5 lat. Wychodząc jednak naprzeciw oczekiwaniom lokalnej społeczności pragniemy wybudować pierwsze przedszkole, które mogłoby być nowoczesną placówką wychowawczo-opiekuńczą prowadzaną zgodnie z dzisiejszymi wysokimi standardami oświaty i tym samym dającą szansę wszystkim naszym wychowankom na lepszy start w życie.

Praca opiekuńczo-wychowawcza opiera się głównie na wartościach chrześcijańskich, wśród których najważniejsze są prawda i zaufanie, cierpliwość i tolerancja oraz bezinteresowność i czystość intencji. Wszystkie te wartości przekazujemy naszym dzieciom i chcemy dać im jeszcze więcej. Dlatego zachęcamy do wsparcia budowy naszego pierwszego przedszkola w Dursztynie poprzez dobrowolne wpłaty na konto Zarządu Generalnego. W miarę rozwijania się projektu, będziemy informować na tej stronie o jego postępach.

Zgromadzenie Sióstr Niepokalanego Poczęcia NMP Dom Generalny
96-516 Szymanów, ul. Szkolna 2,

Bank Spółdzielczy w Teresinie 62 9284 0005 0008 9438 2000 0020

z dopiskiem: Przedszkole w Dursztynie.

Wszystkim ofiarodawcom już dziś dziękujemy.

Niech Dobry Bóg wynagrodzi Waszą hojność.

Bóg zapłać!

 

Siostry Niepokalanki - Dursztyn

Historia Pani ze Skałki:

Tuż przy wjeździe do Dursztyna, po prawej stronie drogi, znajduje się nasz mały drewniany dom zakonny. Jako Zgromadzenie Sióstr Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny posługujemy na tym terenie od 1972 roku. A wszystko zaczęło się od Mieczysławy Faryniak, która osiedliła się w Dursztynie pod koniec 1935 roku. W pięknie tego miejsca niedawna urzędniczka bankowa ujrzała wyraźny znak obecności Bożej. Nadludzkim wysiłkiem w najwyższym miejscu Skałki wzniosła kaplicę ku czci Ducha Świętego i pustelnię, w której zamieszkała. Przez niemal 40 lat gromadziła na Skałce dzieci, ucząc je poprzez zabawę podstawowych zasad moralnych i religijnych.

Po odejściu Pani ze Skałki, bo tak nazywała ją miejscowa ludność, przejęłyśmy zgodnie z Jej ostatnią wolą, nie tylko posiadłość przy Czerwonej Skale, ale również spadek duchowy, jaki po sobie pozostawiła. A ten wiązał się nierozerwalnie z pracą na niwie wychowawczo-dydaktycznej, będącej misją naszego Zgromadzenia, które założyła w roku 1857 błogosławiona dziś Matka Marcelina Darowska. Prowadzona przez nas praca apostolska skupia się szczególnie wokół najmłodszych.